Последните години Пловдив се утвърди като добрия пример за трайно развитие на бизнес средата. Градът сякаш намери правилната формула за оптимално развиване на предимствата, които има. А те са много – като започнем от отличния макроклимат, голямото си историческо наследство, доброто логистично позициониране, развитата си транспортна мрежа, разнообразието на пазара на труда, евтините ресурси и т.н.
Не случайно градът получи призът най-добър бизнес град в България за 2014 г. Факторите, които стоят зад възхода на Пловдив през последните години, могат да се обобщят в следните групи:
1. Икономически зони
Развитието на съществуващите и създаване на нови икономически зони е един от двигателите за подобряването на бизнес средата в града. Нещо повече – работи се по дългосрочна стратегия за обединение на икономическите и индустриални зони в т.нар. „Тракия икономическа зона“. Тя обединява всичките 6 индустриални зони в Пловдив, и е с обща площ 10 700 хил. кв. м., като 35% от нея вече е заета. В нея са инвестирани общо над 1 млрд. евро, като се очакват поне още толкова инвестиции в следващите 10 години. Целта е да се предложат отлични условия на потенциалните инвеститори: цялостна инфраструктура (електричество, газификация, водоснабдяване и канализация, телекомуникации, удобни и разнообразни транспортни връзки), облекчени и ускорени административни процедури и т.н. Към момента в „Тракия икономическа зона“ се привлечени над 100 инвеститори - предимно от Европа, но се засилва интереса от азиатските страни и най-вече от Китай.
2. Туризъм и култура
Безспорно Пловдив има много богато историческо и културно наследство. Пловдив е смятан за един от най-древните градове в света и може да се похвали с разнообразни исторически паметници. Разчупения релеф, белязан с емблематичните за града тепета, множеството зелени площи, мекия климат, допълнително създават приятна за туристите атмосфера.
Трябва да се отбележи, че Пловдив, в лицето на своите управници, намери правилната формула за популяризиране и рекламиране на тези исторически и културни дадености. Резултатите са налице – Пловдив е посрещнал с 33% повече чуждестранни туристи през миналата година.
Признание за добре свършената работа в тази посока, е избирането на града за „Европейска столица на културата за 2019 г.“. Това форсира културната активност в града, с многобройните международни фестивали, събития и богатата културна програма, което осигурява допълнителен поток от български и чуждестранни туристи.
Всичко това дава отлични перспективи за развитие на туризма в Пловдив и за инвестиции в областта в туристическия бранш.
3. Кадрова обезпеченост
В Пловдив функционират седем университета, 2 колежа и над 80 училища и гимназии. Т.е. след София, в града има най-голям избор на млади кадри, като все още не се усеща „глад“ на висококвалифициран персонал, който се наблюдава в някои високотехнологични сектори в столицата.
Това е и една от причините Пловдив да се превръща в топ дестинация за ИТ и аутсорсинг бизнеса в България. Създадени са споделени центрове за работа, бизнес клъстери, организират се специализирани събития. Стратегията на общината в тази посока е подплатена със създаването на парк „Образование и високи технологии", който е една от шестте бизнес зони в града. Една от целите е реализиране на съвместни проекти с научни институти и университети и привличане на инвеститори във високотехнологичните сектори.
Въпреки че нивото на образованието, както в Пловдив, така и в цялата страна, се понижи значително в последните години, стратегията на Общината е да настрои учебните заведения адекватно на нуждите на бизнеса и да мотивира преподавателите да възприемат един по-практичен подход в обучението на възпитаниците си. Стартира проект „инкубатор за кадри“, който ще помага учениците и студентите в града да имат практически стажове в заводите на територията на „Тракия икономическа зона“. Местният „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив" също работи активно за по-ефективно сътрудничество между бизнеса и учебните заведения.
4. По-ниски разходи
Пловдив е евтин град, в сравнение с другите по-големи градове в страната. По-ниските цени на наеми, недвижими имоти, услуги, както и все още ниските заплати и местните данъци, са фактор, който дава допълнителни инвестиционни предимства на града. Освен това в Пловдив и областта се наблюдава разнообразие в отрасловата структура, т.е. няма доминираща индустрия (подобно на морските градове например, които разчитат много на туризма). Така инвеститорите, независимо от сектора, могат да разчитат на суровини от местни производители, както и да разчитат на услугите на местни фирми, които в повечето случаи ще са на по-ниска цена. Световната икономическа криза даде урок на бизнеса, че оптимизацията на разходите не е за пренебрегване и дава значителни конкурентни предимства. Особено са новостартиращите фирми от дребния бизнес, по-ниските разходи са жизнено важни (наеми, счетоводни услуги, транспорт и т.н. – те са значително перо и минимизирането им ще повлияе положително на бизнеса).
По данни от Агенция по вписванията, броят регистрирани фирми в Пловдив е нараснал значително през последните 2 години. Този ръст е подкрепен и от многото чуждестранни лица, които са открили нови фирми в града, като например от съседна Гърция - банковата и икономическа криза в южната ни съседка, принуди много гръцки предприемачи да прехвърлят част или изцяло бизнеса си в България, а Пловдив се оказа особено предпочитан за тях. Всичко това се усеща пряко от адвокати и счетоводни кантори, които отчитат първи оживлението на бизнеса в Пловдив. Пазарът на недвижими имоти в града също бележи ръст, като се увеличава търсенето за закупуване или наемане на бизнес площи.
Автор: Счетоводна кантора Микрофинанс.
»Няколко причини да Ви проверят от НАП
»Няколко причини да сменим счетоводителя си
»Осигуряване на управител в ЕООД
»Какви задължения имаме, ако фирмата ни няма дейност
»Няколко причини Пловдив да стане привлекателна бизнес дестинация
»Защо ЕООД е най-разпространената правна форма