15:29 pm
05 Февруари 2012
Микрофинанс ООД Пловдив
Счетоводни новини

Новини


данък върху застрахователните премии

Облагат застрахователните премии с 2% данък от 1 септември

 

Според заложените проектопромени в Закона за данъка върху застрахователните премии, от началото на септември те ще се облагат с данък в размер на 2%.

 

Проектът на закона предвижда облагане с данък на застрахователните премии по облагаеми застрахователни договори. От Министерството на финансите уточняват, че предложението за нов данък не променя съществуващия ред на данъчно облагане на печалбата на застрахователите, според ЗКПО.

 

Според проекта на Закона за данъка върху застрахователните премии данъчно задължени лица са:

- застрахователите по чл. 8, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането /КЗ/ (акционерни дружества, кооперации, както и застрахователи от трета държава чрез клон, регистриран по Търговския закон, получили лиценз по реда на КЗ);

- застрахователите по чл. 8, ал. 1, т. 2 от КЗ (застрахователи от друга държава членка при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги), за сключените от тях облагаеми застрахователни договори;

- данъчните представители по чл. 19, в случаите, когато облагаемите застрахователни договори са сключени от застрахователи по чл. 8, ал. 1, т. 2 от КЗ (взаимозастрахователни кооперации), работещи при условията на свободата на предоставяне на услуги.

 

Няма да се облагат с данък застрахователните премии по застрахователни договори за презастраховане и ретроцесия; договорите по застраховка "Живот" и рента; по Женитбена и детска застраховка; Застраховка "Живот", свързана с инвестиционен фонд; Постоянна здравна застраховка; Изкупуване на капитал; Допълнителна застраховка; договорите за застраховки на товари по време на международен превоз (включително стоки, багаж и други), когато началната или крайната точка на превоза е извън територията на България; договорите за застраховки „Летателни апарати”;” Плавателни съдове (морски, речни и по езера и канали)”; застраховките „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на летателни апарати” и „Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на плавателни съдове)”.

 

Застрахователно дружество, което не подаде декларация или не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, ще се наказва с глоба от 500 до 2 000 лева. При повторно нарушение глобата скача от 1 000 до 4 000 лв.

 

Застраховател, който не посочи данъка в застрахователния договор, ще му бъде наложена глоба от 500 до 2 000 лв., а при повторно нарушение - от 1 000 до 4 000 лв.

 

Законът ще се прилага за облагаеми застрахователни договори, сключени или предоговорени след 31 август 2010 г., както и за застрахователни премии получени след 31 август 2011 г., по облагаеми застрахователни договори сключени преди 1 септември 2010 г. Законът влиза в сила от 1 септември 2010 г.

 

Предложеният нов данък е в съответствие с разпоредбата на чл. 157 от Директива № 2009/138/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 25.11.2009 г. за упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност. Посочената разпоредба дава възможност всеки застрахователен договор да подлежи на облагане с косвени данъци и парафискални такси върху застрахователните премии в държавата членка, в която е разположен рискът или в държавата членка, в която е покрито задължението. Директивата допуска всяка държава - членка да разработи и въведе национален механизъм, като за същия не се поставят специални изисквания.