16:12 pm
05 Февруари 2012
Микрофинанс ООД Пловдив
Счетоводни новини

Новини


проверки на Инспекция по труда

Инспекцията по труда започва масирани проверки за трудови договори

 

От Министерството на труда и социалната политика обявиха, че от днес, 16 юни 2010 година Главна инспекция по труда стартира акция за проверка за законосъобразност при възникване на трудовите правоотношения на работниците и служителите. Мярката цели противодействие на „сивата икономика”.

 

Порочната в последно време практика много фирми да не назначават служители и те да работят без трудов договор се използва като инструмент за укриване на доходи и печалба и за неплащане на пълния размер дължими данъци и осигуровки. По този начин не само се ощетява хазната, но и се поставят в неизгодна позиция добросъвестните и работещи законосъобразно фирми, които не са конкурентоспособни.

 

Икономическата криза задълбочи проблема, като кандидатите за работа все по често се съгласяват да работят без писмен трудов договор, осъзнавайки риска и за тях от това и отказвайки се по този начин от много исконни права. Така те нямат право да ползват отпуск - платен или неплатен, нямат право на обезщетение за временна нетрудоспособност, право на обезщетение за безработица и право на регистрация като безработни лица.

 

Основния предмет на инспектирането са наличието на писмено сключени трудови договори, изпратено от работодателя уведомление до териториалното поделение на НАП за сключения договор и връчено на работника или служителя копие от уведомлението до НАП.

 

При констатиране на нарушения в предоставянето на работна сила, инспекторите по труда прилагат правомощията си за узаконяване на трудовите правоотношения, а именно: издаване на постановление по чл. 405а от „Кодекса на труда” за обявяване съществуването на трудово правоотношение; даване на задължителни за изпълнение предписания за сключване на писмени трудови договори в посочен срок и съставяне на актове за установени административни нарушения, въз основа на които се издават наказателните постановления за налагане на финансови санкции.

 

Наред с това Инспекциите по труда в страната ще подават сигнали до Бюрата по труда и териториалните поделения на НОИ за всички случаи, в които е установено наемане на работа без трудови договори, за да бъдат извършени проверки дали лицата не са регистрирани като безработни и дали получават обезщетения като такива.